کنترل کننده الکترونیکی سرعت در کوادکوپتر چیست ؟

کنترل کننده الکترونیکی سرعت در کوادکوپتر چیست ؟

کنترل کننده الکترونیکی سرعت ( ESCs ) در کوادکوپتر چه نقشی دارد؟

کنترل کننده های سرعت الکترونیکی که با عبارت ESCs نیز شناخته می شوند، در انواع مولتی روتور ها و همچنین سایر سیستم های کنترلی مورد استفاده قرار می گیرند.
وظیفه این کنترل کننده ها به طور کلی دریافت سیگنال و ترجمه آن برای منبع برق است. در یک مولتی روتور نظیر کواد کوپتر ، چهار کنترل کننده الکترونیکی مجزا وجود دارد که هر کدام از آن ها به یک موتور اختصاص داده شده اند و از سوی دیگر به کنترل کننده اصلی پرواز (Flight Controller) متصل هستند.
زمانی که دستورات مربوط به تغییر سرعت یا جهت از سوی Flight Controller پردازش می شود، این سیستم به قطعات ESC دستور می دهد تا سرعت هر موتور را از طریق کنترل جریان برق ورودی به آن ها تنظیم کند و عملیات های مورد نظر کاربر را اجرا نماید.

کنترل کننده الکترونیکی سرعت را چگونه انتخاب کنیم؟

امروزه کنترل کننده های الکترونیکی سرعت از شرکت های مختلف به راحتی در دسترس عموم مردم قرار می گیرند. نکته بسیار مهم در مورد قطعات ESC این است که هر کدام از آن ها نرخ بازخوانی متفاوتی دارند که کیفیت و سطح عملکرد آن ها را تعیین می کند.
همانطور که می دانید در یک کوادکوپتر یا هر مولتی روتور دیگر برقراری تعادل بین تمام موتور ها بسیار مهم و حیاتی است، چرا که همین عامل باعث به پرواز در آمدن و حفظ ثبات این نوع سیستم ها در آسمان می شود.
به همین دلیل بسیاری از برند های معتبر در تلاش هستند تا از بهترین کنترل کننده های الکترونیکی سرعت با نرخ بازخوانی بالا استفاده کنند و هماهنگی و دقت فوق العاده ای را بین موتور ها به وجود آورند. جالب است بدانید که نرخ بازخوانی بالای ESCs در هیچ صنعتی به اندازه مولتی روتور ها و کوادکوپتر ها حائز اهمیت نیست.

در اصل، قطعات ESC نوعی میکرو کنترلر با قابلیت برنامه نویسی و سفارشی هستند، و با بهره گیری از نرم افزار های مربوطه دستورات را آنالیز می کنند و وظایف خود را به انجام می رسانند.
در دنیای مولتی روتور ها، شرکت SimonK حاکم مطلق نرم افزار های مربوط به ESCs به حساب می آید. این شرکت نسخه هایی بهینه سازی شده و مخصوص مولتی روتور ها را ارائه می دهد که تمام ویژگی های اضافی و نامربوط از آن ها حذف شده است.
لازم به ذکر است که نرم افزار های اختصاصی این مجموعه از نرخ بازخوانی 400 هرتز و حتی بیشتر از آن نیز پشتیبانی می کنند. بسیاری از کنترل کننده های الکترونیکی سرعت به صورت پیش فرض از نرم افزار های بهینه SimonK بهره می برند، و امکان فلش کردن نیز برای آن ها در نظر گرفته شده است.

عامل بسیار مهم دیگری که در هنگام انتخاب ESCs باید مورد توجه قرار گیرد، حداکثر نرخ جریان (maximum current rating) هر کدام از این قطعات الکترونیکی است که حتما باید بیشتر از میزان کشش جریان (current draw) توسط هر یک از موتور ها باشد.
به طور کلی، کنترل کننده های الکترونیکی سرعت 30 آمپری برای کوادکوپتر های سایز متوسط و بزرگ، و 10 تا 12 آمپری برای کوادکوپتر های سایز کوچک کافی است.

به عنوان مثال اگر کشش جریان موتور شما در بیشترین حالت 10 آمپر است، اختصاص دادن یک کنترل کننده الکترونیکی برای نرخ جریان 12 آمپر به آن بدون شک بهترین گزینه ممکن به حساب می آید. اما در صورتی که سایز موتور و پروانه ها تغییر کند، شما چاره ای جز افزایش نرخ جریان ندارید و باید به کنترل کننده های الکترونیکی سرعت 30 آمپری رجوع کنید.

امیدواریم مقاله کنترل کننده الکترونیکی سرعت در کوادکوپتر چیست ؟ نیز به درک بهتر شما از کوادکوپتر دوربین دار و سایر مولتی روتور ها کمک کرده باشد. در مقاله های بعدی نیز با ما همراه باشید تا سایر قسمت ها و سیستم های مورد استفاده در کوادکوپتر ها را بررسی کنیم.

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین