با 10 کاربرد اساسی کوادکوپترها در دنیای امروز آشنا شوید

با 10 کاربرد اساسی کوادکوپترها در دنیای امروز آشنا شوید

با 10 کاربرد اساسی کوادکوپترها در دنیای امروز آشنا شوید

همانند بسیاری از ابزار ها، سودمندی و کاربرد کوادکوپتر ها زمانی مشخص می شود که استفاده های صحیح از آن ها صورت پذیرد. در حال حاضر کاربرد های بسیاری برای کوادکوپتر ها تعریف شده اند که می توانند تاثیرات مثبت این نوع سیستم ها را در زندگی روزمره نشان دهند. اگر این نوع کاربری ها در سال های آینده بیشتر مورد توجه قرار گیرند و در زمینه های مختلف از آن ها بهره برداری شود، به احتمال زیاد در مدت زمانی اندک شاهد تاثیرات مثبتی خواهیم بود.

تفاوت بزرگ بین پهباد های کنترلی قدیمی که معمولا به منظور سرگرمی مورد استفاده قرار می گرفتند و پهباد های شخصی امروزی که مدل های جدیدتری به حساب می آیند در قدرت پردازش داخلی آن ها خلاصه می شود. از لحاظ فنی این گونه قابلیت های پردازشی قوی تر باعث می شوند پهباد های پیشرفته همچون کوادکوپتر به سطوح بالایی از توانایی های مستقل دست پیدا کنند و مورد استقبال گسترده کاربران قرار گیرند.

در ادامه این مقاله ما ده نمونه از کاربرد های جالب هلی شات در زمینه های مختلف را به شما معرفی خواهیم کرد:

کاربرد کوادکوپتر در زمینه های مختلف

1- ارسال بسته

شرکت Alibaba بزرگ ترین فروشنده کالاهای اینترنتی در کشور چین ادعا می کند در حال حاضر به صورت آزمایشی بسته های بیش از صد ها مشتری را با استفاده از پهباد ها و کوادکوپتر ها ارسال می کند.
این شرکت ویدیویی را منتشر کرده است که در آن مراحل سفارش، آماده سازی بسته، جاسازی آن روی کوادکوپتر، ارسال بسته و دریافت آن توسط مشتری به تصویر کشیده شده است. البته فعلا کوادکوپتر ها در این شرکت به منظور ارسال بسته های چایی که تنها 340 گرم وزن دارند مورد استفاده قرار می گیرند که این نشان می دهند هنوز محدودیت هایی در رابطه با وزن مرسولات وجود دارد.

Amazon، Google و UPS شرکت های دیگری هستند که در این زمینه آزمایشاتی داشته اند.

2- بازی ها

پهباد ها از همان ابتدا در زمینه تفریح و سرگرمی عملکرد درخشانی داشته اند. امروزه کوادکوپتر هایی وجود دارند که به طور اختصاصی برای بازی هایی مسابقه ای و حتی مبارزه ای طراحی شده اند.
در این نوع بازی ها قابلیت ارسال دستورات از راه دور به کاربران اجازه می دهد در رقابت های هیجان انگیز حضور داشته باشند و در عین حال هیچ خطری آن ها را تهدید نکند. جالب است بدانید گروهی از کاربران به طور جدی از مبارزه کوادکوپتر ها استقبال می کنند و آن را نوعی رویداد ورزشی می دانند. بنابراین بعید نیست در آینده ای نه چندان دور نبرد ربات ها به نبرد پهباد ها تبدیل شود.

3- بررسی وضعیت محصولات زراعی

استفاده از کوادکوپتر ها به منظور بررسی و تحت نظر داشتن زمین های کشاورزی باعث افزایش چشمگیر حجم محصولات می شود، و از سوی دیگر با حذف بازرسی های زمینی یا پرواز هواپیما های بزرگ هزینه ها را به حداقل می رساند.

پهباد هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند معمولا سه نوع دیدگاه دقیق را به کشاورزان القا می کنند. اول از همه دیدن محصولات از زوایای بالا الگو هایی را نشان می دهد که می توان همه چیز از جمله مشکلات مربوط به آبیاری و تنوع خاک را از آن استخراج کرد.
جالب است بدانید حتی آفت ها و عفونت های قارچی که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نبودند در این نوع تصاویر مشاهده می شوند. در درجه دوم دوربین های هوایی می توانند تصاویر چند بعدی تهیه کنند و دوربین های مادون قرمز نصب شده روی آن ها از توانایی ثبت داده های اختصاصی برخوردار هستند.
چنین اطلاعاتی تفاوت های موجود میان محصولات سالم و ناسالم را برجسته می کند و به کشاورزی بهینه منجر می شود. سومین و آخرین مورد این است که یک کوادکوپتر یا پهباد هر هفته، هر روز، و یا حتی هر ساعت می تواند بازرسی از محصولات کشاورزی را آغاز کند.
همین ویژگی به کشاورزان اجازه می دهد در بازه های کوتاه مدت تصاویری متعدد از زمین های زراعی تهیه کنند و با ترکیب آن ها سیر تکاملی محصولات را در قالب ویدیویی کوتاه مشاهده نمایند. معمولا تغییراتی که در این ویدیو ها مشاهده می شود نقاط ضعف روش های زراعی را نشان می دهد و فرصت هایی برای مدیریت هر چه بهتر محصولات فراهم می کند.

4- تهیه برداشت های خیره کننده از رویداد های ورزشی

کسانی که طرفدار ورزش های زمستانی هستند به احتمال زیاد می دانند که فیلم برداری مسابقات اسکی و اسنوبرد در المپیک زمستانی سوچی توسط کوادکوپتر ها صورت پذیرفته است.
اما بهره گیری از سیستم های پروازی بدون سرنشین در فیلم برداری های ورزشی تنها به این رویداد منتهی نمی شود. واقعیت این است که در آینده ای نزدیک ما شاهد فیلم برداری بسیاری از رویداد های ورزشی با استفاده از پهباد ها و کوادکوپتر های دوربین دار خواهیم بود.

کوادکوپتر های مخصوص فیلم برداری در مقایسه با سیستم های دوربین عنکبوتی که در حال حاضر در بسیاری از ورزشگاه ها نصب شده اند، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند و قدرت مانور پذیری بالایی را ارائه می دهند. در هنگام استفاده از پهباد ها مهم ترین نکته انتقال تصاویر به صورت زنده است که معمولا با نصب یک فرستنده اضافی روی کوادکوپتر به آن رسیدگی می شود. با توجه به وزن سبک فرستنده های امروزی مطمئنا هیچ مشکلی در پرواز کوادکوپتر وجود نخواهد داشت.

5- پهباد های پیشخدمت

کمبود نیرو در یکی از رستوران های زنجیره ای سنگاپور باعث شده است تا مسئولان این رستوران از ربات های پرنده یا همان مولتی روتور ها کمک بگیرند و با استفاده از آن ها غذا و نوشیدنی مشتریان را سرو نمایند.
هر کدام از پهباد هایی که در این رستوران به کار گرفته شده اند به راحتی می توانند غذا ها و نوشیدنی هایی با حداکثر وزن 2.25 کیلوگرم را به میز مشتری انتقال دهند. هر چند که ایده پرواز پهباد های پیشخدمت در فضای رستوران تخیلی و جذاب به نظر می رسد، اما مشتریان حق دارند درمورد ایمنی این نوع تجهیزات و سلامت فیزیکی خود نگران باشند.

6- نقشه برداری سه بعدی

بسیاری از کوادکوپتر ها علی رغم بدنه کوچک و سبک می توانند هزاران تصویر دیجیتالی از زمین های وسیع و مناظر طبیعی تهیه کنند و با ادغام آن ها نقشه هایی سه بعدی را در اختیار کاربران قرار دهند.
جالب است بدانید ماهواره های نظامی نیز چنین نقشه هایی را تهیه می کنند، اما امروزه ظهور تکنولوژی سیستم های پروازی بدون سرنشین این قابلیت را در اختیار شرکت های خصوصی و اشخاص حقیقی قرار داده است تا آن ها بتوانند سیستم ها را مطابق نیاز های خود سفارشی سازی نمایند و از کاربرد های فراوان آن ها بهره مند شوند.

7- محافظت از حیات وحش

کوادکوپتر ها جزو ابزار های کم هزینه ای هستند که به راحتی دسترسی به نقاط صعب العبور را فراهم می کنند و در هر لحظه چشم انداز وسیعی از وضعیت حیات وحش و جمعیت جانداران ساکن در آن را در اختیار ماموران حفاظت از محیط زیست قرار می دهند. جالب است بدانید دولت فدرال ایالات متحده در حال حاضر پهباد ها و کوادکوپتر ها را به منظور محافظت از سرزمین های بکر و حیوانات ساکن در آن به کار می گیرد.

8- عملیات جستجو و نجات

در سال 2013 برای اولین بار طی عملیات جستجو و نجات با پهباد یکی از مجروحان حادثه تصادف در شهر Saskatchewan کشور کانادا قبل از اینکه زندگی خود را از دست دهد نجات پیدا کرد.
لازم است به این نکته اشاره کنیم که قبل از ارسال کوادکوپتر ابتدا تیم های جستجوی زمینی و هلیکوپتر آمبولانس مجهز به سیستم دید در شب به محل حادثه اعزام شده بودند و علی رغم برخورداری از امکانات کامل در پیدا کردن مصدومان ناکام بودند.
این مثال به خوبی اهمیت و جایگاه سیستم های پروازی بدون سرنشین در عملیات های جستجو و نجات را نشان می دهد. جالب است بدانید این نوع سیستم ها در کمترین زمان ممکن می توانند دسترسی به مناطق دور افتاده و صعب العبور را فراهم کنند، و به اجرای عملیات های اورژانسی سرعت ببخشند.

9- تصویربرداری

تهیه برداشت های هوایی در حال حاضر اصلی ترین کاربرد پهباد ها و کوادکوپتر های دوربین دار به حساب می آید. بسیاری از پهباد ها همچون کوادکوپتر های سری Phantom شرکت DJI امکان پخش زنده تصاویر روی صفحه نمایش تلفن هوشمند را فراهم می کنند و به شما اجازه می دهند تصاویر و ویدیو هایی خارق العاده از چشم اندازی منحصر به فرد تهیه کنید. بنابراین اگر قصد دارید در زمینه تهیه ویدیو کلیپ های حرفه ای به شهرت برسید، کوادکوپتر های دوربین دار یکی از ابزار های مورد نیاز شما خواهند بود.

10- تبلیغات و آگهی های تلوزیونی

کسانی که در زمینه تهیه تبلیغات تلوزیونی از تجربه کافی برخوردار هستند ادعا می کنند که پهباد های مخصوص فیلم برداری و کوادکوپتر های دوربین دار با ارائه تصاویر هوایی فوق العاده زیبا می توانند جلوه ای سینمایی و خاص به تبلغات ببخشند و آن ها را از سایر آگهی های معمولی متمایز کنند. تصور کنید به نمایش در آمدن کارخانه ای وسیع با تمام تجهیزات و امکانات در یک صحنه و از چشم اندازی منحصر به فرد چه بازخورد مثبتی در ذهن مخاطبان به وجود خواهد آورد.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعاتی مفید در زمینه کوادکوپتر های دوربین دار در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. حالا که با کاربرد های متنوع این گونه سیستم های پروازی بدون سرنشین آشنا شدید، توصیه می کنیم به کوادکوپتر سایما مراجعه کنید و مدل مناسب خود را تهیه نمایید.

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین