هفت نکته برای تبدیل شدن به یک خلبان کوادکوپتر حرفه ای 1

هفت نکته برای تبدیل شدن به یک خلبان کوادکوپتر حرفه ای 1

هفت نکته برای تبدیل شدن به یک خلبان کوادکوپتر حرفه ای 1

در این مقاله هفت مورد از مهم ترین توصیه ها و نکات پیرامون پرواز با کواد کوپتر در اختیار شما قرار داده می شود تا با استفاده از آن ها بتوانید مهارت های پروازی خود را افزایش دهید و به یک خلبان کاملا ماهر و کار بلد تبدیل شوید.

قبل از شروع بحث لازم است به این نکته اشاره کنیم که هدایت کوادکوپتر بسیار سخت تر از چیزی است که در ظاهر به نظر می رسد. همانطور که می دانید بسیاری از کاربران سیستم های پروازی کنترلی نظیر کوادکوپتر در تلاش هستند تا مهارت های پروازی خود را به نمایش بگذارند.
کسانی که به تازگی وارد دنیای پهباد و کوادکوپتر می شوند نیز در تقلید از خلبانان با تجربه تر سعی می کنند پرواز های حرفه ای را به اجرا در آورند که متاسفانه این اقدام آن ها در بسیاری از موارد نتیجه ای جز تصادف و سقوط را به دنبال ندارد و باعث به وجود آمدن خسارت های مالی می شود.
بنابراین بهتر است قبل از هر چیزی ابتدا آموزش های لازم را پشت سر بگذارید و با تمرین کردن به یک خلبان ماهر تبدیل شوید. به همین منظور ما تصمیم گرفتیم در ادامه این مقاله نکاتی را مطرح کنیم تا شما با استفاده از آن ها بتوانید به مهارت کافی برای اجرای پرواز های حرفه ای دست پیدا کنید و در کمترین زمان ممکن به یک خلبان ماهر تبدیل شوید.

چگونه به یک خلبان کوادکوپتر حرفه ای تبدیل شویم؟

نکته اول: برای استفاده از حالت کنترل دستی عجله نکنید

واقعیت این است که حالت کنترل دستی (Manual mode) برای کاربران حرفه ای طراحی شده است. زمانی که این حالت در کوادکوپتر فعال می شود، تقریبا تمام سیستم هایی که به منظور تسهیل پرواز در نظر گرفته شده اند متوقف می شوند، و در نتیجه ثبات اضافی جهت کنترل آسان کوادکوپتر را فراهم نمی کنند.
در چنین شرایطی شما باید خلبانی ماهر باشید تا بتوانید کوادکوپتر را به خوبی هدایت کنید، و یا اینکه شاهد سقوط و سرنگونی دستگاه خود باشید.

بنابراین حالت کنترل دستی تا زمانی که شما به درک کاملی از کنترل کوادکوپتر دست پیدا نکرده اید به هیچ وجه نباید مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه زمانی که تجربه کافی را به دست آوردید و به این نتیجه رسیدید که زمان مناسب برای فعال کردن manual mode فرا رسیده است، کوادکوپتر را به محیطی ایمن انتقال دهید و پرواز کردن با استفاده از این حالت را امتحان کنید.
توصیه می شود حالت کنترل دستی را ابتدا در پرواز هایی با ارتفاع کم فعال کنید، و پس از کسب مهارت های لازم ارتفاع را افزایش دهید.

نکته دوم: در هنگام وزش باد با احتیاط کامل عمل کنید

علی رغم پیشرفت هایی که در سال های اخیر صورت گرفته است، متاسفانه هنوز هم باد مشکل اصلی و نقطه ضعف بسیاری از کوادکوپتر ها به حساب می آید. به همین دلیل در درجه اول بهتر است هنگام وزش باد های نسبتا شدید از پرواز در محیط های باز بپرهیزید و تا مساعد شدن شرایط صبر کنید.

البته کوادکوپتر هایی نیز وجود دارند که برای پرواز در شرایط جوی نامساعد طراحی شده اند. در این نوع پهباد ها قابلیت حذف تاثیرات منفی باد روی عملکرد پروازی تعریف شده است و کنترل کننده پرواز به صورت کاملا خودکار سرعت موتور ها را بر اساس شدت و سرعت باد تنظیم می کند.

به عنوان یک قانون کلی، قبل از شروع پرواز در شرایط جوی سخت باید تنظیمات مربوط به برق ورودی به موتور ها (current mode) را بررسی کنید. اگر این قسمت برای پرواز در فضای بسته (indoor) تنظیم شده باشد، توصیه می شود آن را به پرواز در محیط باز (outdoor) تغییر دهید تا هنگام هدایت کوادکوپتر ثبات و کنترل بهتری در اختیار شما قرار گیرد.

نکته سوم: در صورت امکان از سیستم GPS کمک بگیرید

امروزه کوادکوپتر های پیشرفته تر که قیمت بیشتری نیز دارند به سیستم های GPS مجهز شده اند. در این کوادکوپتر ها حالتی تعریف شده است که از سیستم GPS استفاده می کند تا موقعیت مکانی پهباد را در طول پرواز مشخص نماید.

چنین قابلیتی معمولا در پرواز هایی با دقت بالا کاربرد و اهمیت خود را نشان می دهد. از سوی دیگر کافیست حالت GPS را فعال کنید و نقطه ای را روی نقشه مشخص کنید تا در ادامه به راحتی بتوانید تصاویر و ویدیو های مورد نظر خود را از یک محل خاص تهیه کنید.

علاوه بر آن سیستم GPS و حالت های پروازی وابسته به آن امکانات پروازی متنوعی را فراهم می کنند تا تمام کاربران، چه افراد مبتدی و چه خلبانان با تجربه، بتوانند از آن ها در عملیات های خود استفاده کنند.

زمانی که حالت GPS mode فعال می شود، شما می توانید فرمان های موجود روی دستگاه کنترل از راه دور را رها کنید و اجازه دهید تا کوادکوپتر به صورت خودکار تعادل خود را حفط کند و با اجرای پرواز شناور در ارتفاعی مناسب قرار گیرد.
چنین قابلیتی به کاربران تازه کار و کسانی که قصد دارند به خلبانان حرفه ای تبدیل شوند کمک می کند تا فرصت کافی برای تصمیم گیری داشته باشند. بنابراین اگر در پرواز دچار اضطراب و یا تردید شدید، بلافاصله GPS mode را فعال کنید تا این حالت اشتباهات احتمالی شما را برطرف کند و فرصتی برای تازه کردن نفس در اختیار شما قرار دهد.

همانطور که اشاره کردیم، سیستم GPS امکانات بسیار متنوعی دارد که شاید مهم ترین آن ها ارائه موقعیت مکانی دقیق پهباد در طول پرواز باشد. بنابراین اگر هلی شات شما در طول پرواز سقوط کند، به کمک سیستم GPS موجود می توانید به راحتی محل دقیق سقوط را شناسایی کنید و در صورت امکان آن را برای تعمیر شدن به خانه انتقال دهید. البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که GPS نباید در اثر سقوط و ضربات ناشی از آن آسیب دیده باشد.

دیدگاه‌ها 2

*
*

  فاضل پاسخ

  این که سه تا نکته است؟؟؟

   مدیریت مجموعه پاسخ

   سلام ، وقت بخیر
   این مقاله 2 قسمتی است و بزودی قسمت دوم آن منتشر خواد شد .
   پایدار و پیروز باشید

پشتیبانی آنلاین