هلی شات چیست ؟

هلی شات چیست

هلی شات ( تصویر برداری هوایی ) چیست ؟

یکی از سئوالات زیادی که کاربران تازه ورود به این عرصه از ما می پرسند این است که هلی شات چیست ؟ اگر این سئوال نیز یکی از سئوالات شما است پس تا آخر این مقاله با ما باشید .

از زمان ورود نخستین انسان ها بر روی کره زمین ، حرکت نوع بشر حرکتی رو به جلو بوده است . انسان سیری ناپذیر در هر برهه ای از تاریخ همواره با نیازهایی روبرو می‌گشت و برای مرتفع نمودن آن نیازها ، سعی و تلاش بی اندازه انجام می‌داد ؛ ماحصل سعی و تلاش های نوع بشر در جهت رفع نیازهایش در اختراعات و اکتشافاتی که توسط وی انجام شد ، نمود پیدا می‌کند . با دنبال نمودن سیر تکاملی بشر از ابتدا تا کنون در حال حاضر شاهد آن هستیم که هر روز در هر گوشه‌ای از دنیا اختراع و یا اکتشافی صورت میگیرد که توسط شبکه‌ های اجتماعی که آن هم نوعی پیشرفت در زمینه ارتباطات محسوب می گردد منتشر شده و همگان از وجود چنین ابزارهایی مطلع میگردند .

از ابتدا انسان با دیدن پرواز آزاد پرندگان ، مشتاق به تجربه نمودن پرواز بر فراز آسمان بوده است و رفته رفته این رویا به یک نیاز و دغدغه در وجود انسان ها تبدیل گشت و انسان ها رفته رفته برای رفع این نیاز ، تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند ؛ نتیجه تمامی این تلاش ها ، تولید هواپیماهای گسترده ای بود که امروزه برای جابجایی مسافر و یا کالا از نقطه ای به نقطه دیگر مورد استفاده قرار میگیرند . با ما همراه باشید تا در ادامه در یابیم هلی شات چیست ؟

تصویربرداری هوایی

Helishot چیست ؟

واژه ای که می توان با اطمینان بیان نمود که در دهه های اخیر به فرهنگ لغت بشر اضافه شده است واژه هلی شات می باشد . این واژه مرکب از دو واژه مستقل یعنی هلی و شات بوده که هر کدام از این دو واژه معنای مستقل خود را دارند و به صورت مستقل به کار می‌روند . هلی شات چیست ؟ هلی مشتق شده از واژه هلیکوپتر و شات مشتق شده از واژه فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی می باشد ؛ بنابراین قرارگیری دو واژه هلی و شات در کنار یکدیگر از نظر لغوی به معنای فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی توسط هلیکوپتر می باشد . این معنا صرفاً معنای لغوی واژه هلی شات بوده و با معنای اصطلاحی آن متفاوت می باشد . واژه هلی شات در اصطلاح به ابزاری اطلاق می شود که فیلم برداری و یا عکاسی برداری هوایی به کمک آن انجام می‌شود .

انسانها در ابتدا برای عکسبرداری و فیلمبرداری هوایی راه حل دیگری را در نظر گرفته بودند . این راه حل به این گونه بود که دوربینی بزرگ در درون هواپیمایی غول پیکر قرار می گرفت ، این هواپیما به همراه دوربین و البته تیم تصویربرداری بر فراز منطقه مورد نظر شروع به پرواز  کرده و تیم تصویربرداری عکس ها و فیلم های مورد نظر را تهیه می کرد .

اگرچه این راه حل برای مدتی معضل مطرح شده در بالا یعنی عکس‌برداری و فیلم‌برداری از فراز آسمان را مرتفع نمود و توانست برای مدتی پاسخگوی این نیاز باشد اما این راه حل مشکلات خاص خود را داشت . یکی از این مشکلات پرهزینه بودن این راه بود و دومین مشکل که از مشکل پیشین مهمتر بود ، کیفیت نامطلوب خروجی کار بود . رفته رفته انسان ها متوجه شدند که به جای این راه ‌حل می‌توانند ابزار دیگری را طراحی نمایند که در عین کوچک و کم هزینه بودن می‌تواند بسیار کاربردی تر باشد .

هلی شات چیست

راه حل جدیدی را که انسانها برای فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی در پیش گرفتند طراحی ابزاری تحت عنوان کواد کوپتر بود . کوادکوپترها پرنده های کوچک بدون سرنشینی هستند که قابلیت کنترل از روی زمین را دارا می باشند بنابراین اپراتور می تواند آن را از روی زمین کنترل نماید و به محل دلخواه خود برده و عکس و فیلم مورد نظر خود را تهیه نماید . کوادکوپتر ها انواع و اقسام مختلفی دارند برخی از آنها صرفاً برای بازی و سرگرمی درنظر گرفته شده اند و برخی از آنها حرفه ای بوده و برای انجام فیلمبرداری های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند . کوادکوپتر دوربین دار گروه و طبقه بندی مذکور برای عکاسی و فیلم برداری هوایی هستند .

کوادکوپتر

اگر بخواهیم به صورت کلی عملکرد کوادکوپترها را مورد بررسی قرار دهیم در ابتدا باید به سه قطعه از کلیدی ترین قطعات به کار رفته در ساختار آنها اشاره نماییم ، این سه قطعه عبارتند از : باتری ، ملخ ها و موتور ها . موتورهای تعبیه شده در کوادکوپترها انرژی لازم برای به حرکت در آوردن ملخ ها را از باتری دریافت کرده و با تبدیل آن به انرژی حرکتی باعث چرخش ملخ ها می شوند ، ملخ ها به سرعت شروع به چرخش میکنند و همین امر باعث میشود که اصطلاحا کوادکوپتر از روی زمین کنده شده و به پرواز درآید .

همانگونه که در بالا اشاره کردیم کوادکوپترها انواع و اقسام متنوعی دارند . کوادکوپتر ها را می توان به سه دسته عمده تقسیم نمود . دسته نخست کواد کوپتر های تفریحی سرگرمی می باشند . همانطور که از نام این دسته از کوادکوپترها پیداست آنها صرفاً برای بازی و سرگرمی درنظر گرفته شده اند .

  • کوادکوپتر هابی
    اصولاً کواد کوپتر های تفریحی سرگرمی دارای دوربین نمی باشند ، مدت زمان استفاده از این قبیل از کوادکوپترها کوتاه بوده و برد رادیویی آنها نیز کم است . زمان پروازی کوادکوپترهای تفریحی سرگرمی بین 5 الی 7 دقیقه می باشد و این موضوع یعنی کاربران می توانند به مدت 5 الی 7 دقیقه از آنها استفاده نمایند . منظور از برد رادیویی ریموت کنترل نیز ، میزان مسافتی است که کاربر می تواند آن را از خود دور نموده و به پرواز درآورد . معمولاً برد رادیویی ریموت کنترل کوادکوپتر های تفریحی سرگرمی محدود می باشد .

کوادکوپتر هابی

 

  • کوادکوپتر نیمه حرفه ای

دسته دیگر از کوادکوپتر ها ، کواد کوپتر های نیمه حرفه‌ای می باشند این کوادکوپتر ها نسبت به دسته نخست از زمان پروازی طولانی تری برخوردار بوده و کاربران بین 10 الی 13 دقیقه می توانند از آنها استفاده نمایند . کوادکوپتر های نیمه‌حرفه‌ای اصولاً حامل دوربین بوده که قادر به ضبط تصاویر و فیلم از فراز آسمان می باشد . دوربین تعبیه شده در این قسم از کوادکوپتر ها اگرچه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار نمی باشد اما می تواند پاسخگوی نیاز آن دسته از کاربرانی باشد که قصد دارند لحظات به یاد ماندنی خود را از زاویه ای دیگر ثبت نمایند .
در حال حاضر کمپانی های زیادی در سراسر جهان به طراحی و تولید کوادکوپتر های تفریحی سرگرمی و نیمه حرفه‌ای مشغول اند که از جمله این کمپانی ها می‌توان به کمپانی های Syma و WL toys اشاره نمود . این دو کمپانی از سرشناس ترین کمپانی های موجود در زمینه طراحی کوادکوپتر ها بوده که هر ساله با رونمایی از محصولات جدید شان نظر بسیاری از پرواز دوستان را به سمت خود جلب می نمایند .

کوادکوپتر نیمه حرفه ای

  • کوادکوپتر تخصصی

سومین دسته از کوادکوپترها ، کواد کوپترهای حرفه ای و تخصصی می باشد . به این دسته از کوادکوپترها در اصطلاح هلی شات ، پهپاد و پهباد دوربین دار گفته می‌شود . اگر کسی قصد انجام فیلم برداری هوایی بصورت کاملا تخصصی را دارد می بایست نسبت به خرید هلی شات های تخصصی اقدام نموده و از دسته پیشین صرف نظر نماید . برند پیشنهادی مجموعه آی هلی به شما برای اجرای پروژه های هلی شات برند DJI هست .

کوادکوپتر تخصصی

وجه تمایز هلی شات های تخصصی با دو نمونه پیشین بسیار زیاد است . هلی شات های تخصصی عموما حامل دوربین ای با کیفیت بسیار بالا بوده که منحصراً برای فیلمبرداری های هوایی در نظر گرفته شده است . علاوه بر این ، وجود لرزش‌گیر یا در اصطلاح گیمبال در این دسته از هلی شات ها باعث شده است که فیلم و عکس های گرفته شده توسط آنها عاری از هرگونه لرزش باشد .
دوربین  تعبیه شده در این قبیل از هلی شات ها عموماً از قابلیت ارسال لحظه‌ای تصاویر یا FPV نیز برخوردار می باشند . به کمک این قابلیت اپراتور می‌تواند به صورت لحظه به لحظه خروجی کار را بر روی تلفن همراه خود مشاهده نماید . با استفاده از این قابلیت چنانچه اپراتور تشخیص دهد که بهتر است محل قرارگیری هلی شات تغییر نماید ، این کار را انجام داده و به این ترتیب کیفیت خروجی کار بهبود می یابد .

علاوه بر دوربین تعبیه شده در هلی شات های تخصصی که بسیار با کیفیت بوده و باعث تمایز آنها از کواد کوپتر های نیمه حرفه ای دوربین دار میگردد ، دومین امتیاز و برتری این قبیل از کوادکوپترها زمان پروازی طولانی آنها می باشد . زمان پروازی کوادکوپترها چه کواد کوپترهای تفریحی سرگرمی چه کواد کوپترهای نیمه حرفه‌ای و چه هلی شات های تخصصی مرهون وجود باتری تعبیه شده در آن ها می باشد . ظرفیت باتری ها هرچقدر که باشد ، با توجه به آن ظرفیت کاربر می تواند برای مدت مشخصی از کواد کوپتر خود استفاده نماید .
اصولاً باتری های تعبیه شده در هلی شات های تخصصی از ظرفیت بالایی برخوردار می باشند لذا زمان پروازی که برای کاربر فراهم می شود بالا بوده و کاربر میتواند بین 25 الی 35 دقیقه از هلی شات خود استفاده نماید . از آنجایی که اصولا افراد برای انجام امور تخصصی نظیر ساخت تیزرهای تبلیغاتی و کلیپ های عروسی و یا ضبط سکانس های فیلم های سینمایی اقدام به خرید هلی شات های تخصصی می‌کنند ، ممکن است 25 دقیقه پرواز برای آنها کافی نباشد ؛ لذا برای افزایش مدت زمان استفاده از هلی شات خود می‌توانند اقدام به خرید باطری یدک نموده و از این طریق نسبت به افزایش زمان پروازی اقدام نمایند .

از دیگر تفاوت‌های هلی شات های تخصصی با کواد کوپتر های دوربین دار نیمه حرفه ای می توان به برد رادیویی ریموت کنترل آن ها اشاره نمود . اصولاً هلی شات های تخصصی دارای برد رادیویی بالایی می باشند و اپراتور می تواند آنها را در مسافت های بسیار دور به پرواز درآورده و عکس و فیلم مورد نیاز خود را تهیه نماید . علاوه بر این ریموت کنترل هلی شات های تخصصی دارای فرکانس های مختلفی می باشد که این امر برای استفاده از قابلیت FPV یا ارسال لحظه تصاویر بسیار مهم است . در صورتی که کاربر خروجی کار را با کیفیتی پایین و یا همراه با پارازیت دریافت نماید می تواند با تغییر فرکانس ریموت کنترل شاهد خروجی کار با بهترین کیفیت باشد .

حفظ ارتفاع خودکار ، تیکاف و لندینگ خودکار ، قابلیت بازگشت به خانه ، برخورداری از GPS قابلیت های حفاظت دوگانه هوشمند ، تعقیب سوژه ، تعیین مسیر از روی نقشه تنها گوشه‌ای از قابلیت هایی است که هلی شات های تخصصی از آن‌ها برخوردار می باشند .

یکی از سوال های اساسی که ممکن است برای کاربران مطرح گردد این است که آیا به پرواز درآوردن هلی شات های تخصصی نیازمند مهارت خاصی است ؟ یا به عبارت دیگر برای انجام یک فیلم برداری هوایی حرفه ای توسط هلی شات های تخصصی چه مراحلی می بایست طی گردد .

در پاسخ به سوال های مطرح شده در ابتدا شایان ذکر است که بگوییم برای به پرواز درآوردن هلی شات های تخصصی نیاز است که کاربر در به پرواز درآوردن و کنترل نمودن هلی شات ها مهارت کافی را داشته باشد .  آن دسته از کاربرانی که در به پرواز در آوردن هلی شات ها یا کوادکوپترها تخصصی ندارند می بایست در وهله نخست اقدام به خرید کواد کوپتری نیمه حرفه‌ای نموده و با تمرین و تکرار فراوان مهارت لازم برای به پرواز درآوردن و کنترل نمودن کوادکوپترها را کسب نمایند ، سپس اقدام به خرید هلی شات های حرفه ای نموده و فیلم برداری هوایی را به کمک آنها انجام دهند .

اجرای هلی شات

با توجه به این که در بالا به دو کمپانی موفق در زمینه طراحی و تولید کوادکوپترهای نیمه حرفه‌ای اشاره کردیم شایان ذکر است که اکنون یکی از موفق ترین کمپانی های موجود در عرصه طراحی و تولید هلی شات های تخصصی را نیز به شما عزیزان معرفی نماییم . کمپانی DJI یکی از موفق ترین و مطرح ترین کمپانی های موجود در زمینه طراحی هلی شات های تخصصی می باشد . این کمپانی با در اختیار داشتن طراحان مجرب هرساله با رونمایی از جدیدترین محصولاتش نظر بسیاری از پرواز دوستان را به سمت خود جلب می نماید . طراحی و تولید هلی شات های سری فانتوم ، مویک ، اینسپایر و اسپارک از موفق ترین پروژه های انجام شده توسط این کمپانی می باشد . هلی شات های نامبرده شده از بهترین هلی شات های تخصصی موجود در بازار بوده که برای انجام فیلمبرداری های هوایی تخصصی مورد استفاده بسیاری کاربران قرار می گیرد .

در انتها شایان ذکر است که با توجه به این نکته که در بسیاری از امور نظامی و امنیتی از هلی شات های تخصصی استفاده می گردد ، برای به پرواز در آوردن این قبیل از هلی شات ها کاربران نیازمند کسب مجوز بوده و در صورتی که بدون مجوز اقدام به پرواز این قبیل از هلی شات ها نمایند امکان ضبط هلی شات شان توسط مراجع قضایی همواره وجود دارد .

در صورتی که جزء آن دسته از کاربرانی می باشید که در به پرواز درآوردن هلی شات های تخصصی ماهربوده و یا پس از تمرین بسیار مهارت لازم را کسب نموده اید و اکنون خواهان یکی از این هلی شات ها می باشید ، می توانید هلی شات تخصصی مورد نظر خود را از مجموعه آی هلی خریداری نمایید . این مجموعه با دارا بودن بهترین مشاوران در این زمینه می‌تواند به شما برای داشتن خریدی موفق کمک نماید . امیدواریم در مقاله هلی شات چیست ؟ اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم . لطفا تجربیات خود را با ما در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید .

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین