مقایسه موتور براشلس و موتور براش

مقایسه موتور براشلس و موتور براش

مقایسه موتور براشلس و موتور براش

موتور براشلس و موتور براش دو نوع موتوری هستند که در بسیاری از دستگاه های کنترلی و سیستم های آرسی استفاده می شوند . اگر شما هم جزو طرفداران کوادکوپتر دوربین دار و سایر سیستم های آر سی باشید ، قطعا نام این دو نوع موتور الکتریکی را شنیده اید ، اما به احتمال فراوان از تفاوت های بین آن ها آگاه نیستید و نمی دانید کدام یک برای دستگاه شما مناسب تر است .
به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در مقاله مقایسه موتور براشلس و موتور براش به معرفی موتور های براش و براشلس بپردازیم ، و تمام اطلاعات مورد نیاز برای شناخت تفاوت های بین آن ها را در اختیار شما قرار دهیم . بنابراین اگر قصد دارید انواع موتور کوادکوپتر را بشناسید و با خصوصیات هر کدام آشنا شوید ، تا پایان با ما همراه باشید .

موتور های براش و براشلس چه تفاوت هایی دارند ؟

موتور براشلس معمولا قدرت بیشتری نسبت به موتور براش دارد ، و مصرف انرژی آن نیز کمتر است . اما آیا تفاوت اصلی بین این دو نوع موتور تنها در قدرت و مصرف انرژی آن ها خلاصه می شود ؟ خیر ، ساده ترین پاسخ این است که موتور brush در ساختار خود از تعدادی براش بهره می برد ، در حالی که brushless motor فاقد براش است . اما این تمام ماجرا نیست و بررسی دقیق تفاوت بین موتور های براش و براشلس کمی پیچیده تر است .

از لحاظ فنی ، اساس کار موتور های براش و براشلس تقریبا یکسان است . زمانی که جریان الکتریکی وارد یکی سیم پیچ های موتور می شود ، یک میدان الکترومغناطیسی پیرامون آن به وجود می آید . در ادامه این سیم پیچ (میدان مغناطیسی موقت) یک قطب آهنربای دائمی موتور را جذب و قطب دیگر را دفع می کنند تا انرژی مکانیکی به وجود آمده باعث چرخش محور اصلی شود و موتور کار خود را آغاز کند . در ادامه جریان الکتریکی از یک سیم پیچ به سیم پیچ دیگر منتقل می شود تا این فرایند دوباره تکرار شود و محور اصلی تا زمانی که موتور روشن است به چرخش خود ادامه دهد .

موتور براش

معرفی موتور براش

همانطور که گفتیم ، مهم ترین شاخصه موتور های براش وجود براش داخل آن ها است . این براش های معمولا از جنس مس ، نقره یا گرافیت ساخته شده اند و به طور کلی در جهت تبدیل انرژی الکتریکی به حرکت استفاده می شوند . براش ها با یک سوییچ مکانیکی چرخان به نام کموتاتور ( Commutator ) در تماس هستند و جریان الکتریکی را در اختیار سیم پیچ ها قرار می دهند .

زمانی که جریان الکتریکی از سیم پیچ ها عبور می کند ، یک میدان مغناطیسی موقت ایجاد می شود و پس از آن فرایند دفع و جذب آهنربای دائمی به وقوع می پیوندد تا در نهایت آرمیچر یا همان روتور بچرخد .

لازم به ذکر است که در موتور های براش سیم پیچ ها روی روتور (قسمت متحرک موتور) و آهنربای دائمی روی استاتور (قسمت ثابت موتور) قرار گرفته اند .

مزایای موتور براش

یکی از مهم ترین مزایای موتور های براش این است که ساختار نسبتا ساده ای دارند و قابل اطمینان نیز هستند . این نوع موتور همچنین امکان کنترل ساده دو سیم را فراهم می کند تا گزینه ای ایده آل برای دستگاه های معمولی و کاربران تازه کار کوادکوپتر باشد .

علاوه بر کنترل ساده ، موتور های براش در مقایسه با موتور های براشلس قیمت ارزان تری دارند و به همین دلیل بیشتر توسط کاربران مبتدی استفاده می شوند . لازم به ذکر است که قیمت نسبتا ارزان موتور براش به خاطر عدم استفاده از قطعات الکترونیکی در آن می باشد .

مزیت دیگر موتور براش قابل تنظیم بودن آن است ، به این معنا که شما می توانید این نوع موتور را سفارشی سازی نمایید تا دقیقا به سرعت و ولتاژ مورد نظر خود دست پیدا کنید .

معایب موتور براش

نقطه ضعف اصلی موتور های براش بازده پایین آن هاست . به طور کلی نرخ بهره وری یک موتور براش بین 75 تا 80 درصد تخمین زده می شود . این در حالی است که نرخ بهره وری موتور های براشلس بین 85 تا 90 درصد می باشد . این مشکل به طراحی ساختاری موتور براش باز می گردد ، جایی که محدودیت مکانیکی براش ها باعث می شود محدوده سرعت موتور کمتر از انرژی مصرفی آن باشد .

ساختار موتور های براش همچنین باعث می شود تغییرات مستمر در وضعیت کموتاتور ، براش ها و محور اصلی به تولید انواع صداهای الکتریکی و الکترومغناطیسی ختم شود . از سوی دیگر به دلیل وجود تماس دائمی بین اجزای داخلی موتور براش حرارت بیشتری تولید می شود .

یکی دیگر از معایب موتور براش اصطکاک براش ها و از بین رفتن آن ها به مرور زمان است. این یعنی شما باید هر چند وقت یکبار براش ها را تعویض کرده و به عبارتی موتور براش را تعمیر نمایید .

موتور براشلس

معرفی موتور براشلس

در مورد ساختار موتور براشلس باید گفت که سیم پیچ ها به جای روتور روی قسمت استاتور قرار گرفته اند و در عوض آهنربای دائمی روی روتور نصب شده است . چنین ساختار منحصر به فردی نیاز مبرم به براش ها را از بین می برد و موتور الکتریکی می تواند بدون آن ها عملکرد مطلوبی داشته باشد .

داخل یک موتور brushless حداقل سه سیم پیچ جداگانه به همراه یک دستگاه سنسور اضافی برای تشخیص موقعیت روتور و سیم پیچ ها گنجانده شده است . در این نوع موتور یک آمپلی فایر نیز وجود دارد که توسط یک قطعه الکترونیکی مانند انکودر اپتیکال فعال می شود و میدان مغناطیسی موقت را داخل موتور به وجود می آورد .

با این تعاریف می توان گفت جابجایی الکترونیکی (تعویض جهت جریان به کمک قطعات الکترونیکی) در موتور های براشلس بر اساس اطلاعات به دست آمده از سنسور ها صورت می پذیرد و سوییچ چرخان مکانیکی یا همان کموتاتور هیچ نقشی در آن ندارد .

مزایای موتور براشلس

در حالی که موتور براش به دلیل اصطکاک بین اجزای داخلی سریع تر به پایان عمر خود می رسد موتور براشلس وضعیت کاملا متفاوتی دارد . در مجموع موتور براشلس دارای طول عمر طولانی تری است ، چرا که فاقد براش است و در نتیجه مشکل فرسوده براش ها نمی تواند باعث از کار افتادن آن شود .

یکی دیگر از مزایای موتور brushless نگهداری آسان و بدون دردسر است ، به طوری که شما را از پرداخت هزینه های متعدد برای تعویض قطعات معاف می کند و در بلند مدت گزینه مقرون به صرفه تری به حساب می آید .

در میان تمام قطعات و اجزای موتور براشلس ، یاتاقان تنها قسمتی است که نگهداری آن بر عهده شما می باشد و لازم است هر چند وقت یکبار آن را روغن کاری کنید . سایر اجزا معمولا می توانند 5 تا 6 سال بدون هیچ مشکلی عملکرد مطلوب خود را حفظ کنند . چنین ویژگی باعث می شود استفاده از موتور های براشلس فوق العاده لذت بخش باشد .

پس از بررسی های صورت گرفته درمورد وزن انواع موتور های الکتریکی ، مشخص شد که موتور های براشلس نسبتا کوچک تر و سبک تر از سایر رقبا هستند . این یعنی موتور brushless وزن دستگاه آر سی شما را آنچنان افزایش نمی دهد و در نتیجه استاده از آن باعث بهبود سرعت و کنترل سیستم می شود .

در موتور براشلس محدودیت مکانیکی براش ها وجود ندارد . بنابراین بین دو موتور براش و براشلس با ابعاد مشابه ، موتور براشلس قدرت بیشتری را فراهم می کند و مدت زمان طولانی تری را در اختیار شما قرار می دهد . موتور های براشلس همچنین به واسطه ارائه گشتاور بالاتر در سرعت های متنوع شناخته می شوند .

از دیگر ویژگی های موتور براشلس می توان به مصرف انرژی کمتر و در نتیجه بازده بیشتر اشاره کرد . در این نوع موتور ها هدر رفت انرژی در قالب حرارت فوق العاده پایین است و این یعنی موتور در طول عملیات بیش از حد گرم نمی شود . علاوه بر آن موتور های براشلس صدای الکتریکی کمتری تولید می کنند .

معایب موتور براشلس

از لحاظ قیمت ، موتور های براشلس هنگام خرید گزینه های گران تری محسوب می شوند ، چرا که در آن ها از قطعات الکتریکی پیچیده و  کنترل کننده الکترونیکی سرعت (ESC) استفاده شده است .
اما با وجود قیمت گران تر ، موتور های براشلس در ازای هزینه پرداخت شده برای مدت زمان طولانی تری خدمات خود را ارائه می دهند ، و در بلند مدت نیازمند هزینه کمتری در زمینه تعمیر یا تعویض قطعات هستند .

تنها نقطه ضعف دیگری که به موتور های براشلس نسبت داده می شود این است که در زمینه کنترل سرعت قابلیت های محدودی را ارائه می دهند .

کدام موتور انتخاب مناسب تری است ؟

حالا که با ویژگی های هر کدام از موتور های براش و براشلس آشنا شدید ، سوال اصلی این است که کدام یک از آن ها برای کوادکوپتر یا سایر دستگاه های آرسی مناسب تر هستند ؟

به طور کلی اگر قابلیت هایی همچون سرعت بالا و حداکثر قدرت برای شما اولویت محسوب نمی شود ، در این صورت موتور براش گزینه ایده آل شما است . این نوع موتور همچنین برای کاربران تازه کاری که به دنبال قدرت کافی با قیمت مناسب هستند انتخاب مناسبی به حساب می آید .

اما اگر سرعت موتور در کنار بازدهی بالا برای شما مهم است ، توصیه می کنیم موتور براشلس را انتخاب کنید. این نوع موتور مصرف انرژی پایین تری دارد و در نتیجه می تواند مدت زمان عملیات را افزایش دهد .

سخن پایانی

امیدواریم مقاله مقایسه موتور براشلس و موتور براش اطلاعات کافی در مورد موتور براشلس و همچنین موتور براش در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد . با این حال اگر قصد دارید موتور کوادکوپتر دوربین دار خود را تعویض کنید ، حتما با افراد با سابقه در این صعت مشاوره نمایید . علاوه بر آن می توانید با کارشناسان مجموعه نمایندگی کوادکوپتر سایما تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنید .

دیدگاه‌ها 1

*
*

    سروش پاسخ

    ممنون. بسیار عالی بود

پشتیبانی آنلاین