قابلیت بازگشت به خانه (RTH) در کوادکوپتر ها چیست؟

قابلیت بازگشت به خانه (RTH) در کوادکوپتر ها چیست؟

معرفی قابلیت بازگشت به خانه (RTH: Return To Home)

یکی از مهم ترین جنبه هایی که در هنگام به پرواز در آوردن کواد کوپتر های کنترلی باید مورد توجه قرار گیرد، فرایند صحیح فرود آمدن می باشد.
در حال حاضر بسیاری از خلبانان می توانند این فرایند را به صورت دستی به اجرا در آورند، اما بحث امروز ما قابلیت بازگشت به خانه یا همان RTH می باشد که در بسیاری از پهباد های فیلم برداری و کوادکوپتر های دوربین دار گنجانده شده است و روشی کاملا خودکار در مدیریت فرود محسوب می شود. اگر قصد دارید این قابلیت را بیشتر بشناسید و با عملکرد آن آشنا شوید توصیه می کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

قابلیت بازگشت به خانه (RTH) در کوادکوپتر ها چیست؟

Return to Home که در بعضی از پهباد ها با نام One Key Return نیز شناخته می شود، یکی دیگر از قابلیت های بسیار مفید و کارآمد در پهباد ها و کوادکوپتر های کنترلی به حساب می آید. امروزه اکثر پهباد های سایز متوسط و به خصوص کوادکوپتر هایی که به عنوان پرچم دار تکنولوژی های پروازی بدون سرنشین شناخته می شوند، از قابلیت بازگشت به خانه در کنار سایر امکانات همچون حالت هدلس مود برخوردار هستند تا به این ترتیب ضمن اجرای پرواز ایمن، از لحاظ استراتژی بازاریابی و جلب نظر مشتریان نیز بتوانند عملکرد مطلوبی داشته باشند.
کوادکوپتر سایما X8 PRO نیز از سری محصولات سایما دارای بازگشت به خانه دقیق است که بر اساس GPS عمل می کند .

آیا قابلیت بازگشت به خانه واقعا لازم است؟

بر اساس تجربه و با توجه به اظهارات بسیاری از خلبانان، وجود این قابلیت در کوادکوپتر فوق العاده مفید و کاربردی است.
بسیاری از کاربرانی که در مواقع ضروری از این قابلیت استفاده کرده اند، ادعا می کنند RTH واقعا به آن ها کمک کرده است. واقعیت این است که قابلیت بازگشت به خانه به منظور محافظت از پهباد و کوادکوپتر در برابر حوادث احتمالی طراحی شده است .
به عنوان مثال زمانی که شارژ باتری بیش از حد کاهش پیدا کند و خلبان غافل از این وضعیت به پرواز ادامه دهد، قابلیت RTH به صورت خودکار فعال می شود و پهباد را قبل از تمام شدن کامل شارژ به نقطه خانه (محل دقیق شروع پرواز) باز می گرداند.
بنابراین اگر ایمنی پهباد و در نتیجه ایمنی پرواز برای شما مهم است، می توان گفت RTH ابزاری نه ضروری، بلکه فوق العاده مفید و تاثیرگذار است.

Return to Home Mode چیست؟

Return to Home Mode چیست؟

Return to Home یا به صورت مختصر RTH به زبان ساده قابلیتی است که در بسیاری از سیستم های پروازی بدون سرنشین وجود دارد و با فعال شدن کنترل پهباد را به دست می گیرد تا آن را به نقطه شروع پرواز یا همان نقطه خانه بازگرداند.
این قابلیت یک ابزار مفید است که به کاربران و به خصوص خلبانان تازه کار کمک می کند تا در صورت مواجهه با شرایط خاص بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند و فرودی ایمن را رقم بزنند.

این قابلیت  معمولا به دو روش فعال می شود: در روش اول خلبان با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور و فشردن تنها یک دکمه این قابلیت را فعال می کند، اما در روش دوم کوادکوپتر در مواقع اضطراری که شارژ باتری بیش از حد کاهش پیدا کرده است و یا سیگنال ارتباطی از سوی فرستنده کنترل از راه دور مفقود شده باشد، به صورت خودکار کنترل را به دست می گیرد و دستور فعال شدن RTH را صادر می کند.
لازم به ذکر است که تنظیمات مربوط به فعال شدن خودکار RTH در روش دوم باید از قبل اعمال شده باشد. بنابراین توصیه می کنیم قبل از شروع پرواز یک بار دفترچه راهنما و بخش مربوط به Return to Home Mode را مطالعه نمایید.

معایب و مشکلات قابلیت RTH

معایب و مشکلات قابلیت RTH

بعضی از کاربران از قابلیت RTH تعبیه شده در کوادکوپتر خود شکایت می کنند و مدعی هستند که با فعال شدن این حالت کوادکوپتر آن ها به جای بازگشت به نقطه خانه، در طول پرواز تعادل خود را از دست می دهد و رفتار هایی عجیب دارد.
بعضی دیگر حتی گزارش داده اند که پهباد آن ها پس از فعال شدن قابلیت بازگشت به خانه با درختان موجود در مسیر برخورد داشته است و یا با همان سرعت به دیوار یا صخره کوبیده شده است.

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، حقیقت این است که قابلیت بازگشت به خانه دارای معایب و نقص هایی می باشد.
قابلیت RTH با استفاده از سیستم GPS می تواند موقعیت مکانی پهباد را تشخیص دهد و فرایند بازگشت را اجرا کند.
با توجه به این که موانعی همچون درخت، دیوار، ساختمان، صخره و … توسط سیستم GPS تشخیص داده نمی شوند، بنابراین در صورت فعال شدن RTH پهباد فقط در مسیر مستقیم به سمت خانه حرکت می کند و بدون توجه به موانع ذکر شده به راه خود ادامه می دهد.
در نتیجه همواره احتمال بروز تصادفات و سقوط وجود دارد، مگر این که کوادکوپتر شما از امکانات پیشرفته برخوردار باشد و قابلیت اجتناب از موانع در آن تعریف شده باشد. در این صورت پهباد قادر است موانع موجود در مسیر را شناسایی کند و با تغییر مسیر جزیی از برخورد با آن ها جلوگیری نماید. اما اگر کوادکوپتر شما از این ویژگی برخوردار نیست، بهتر است قابلیت بازگشت به خانه را فقط در محیط های کاملا باز فعال کنید.

اگر قابلیت RTH به درستی عمل نمی کند و یا در صورت فعال شدن هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد، به احتمال فراوان در سیستم موقعیت یابی GPS مشکلی به وجود آمده است، و یا سیگنال های دریافتی آن بسیار ضعیف و در مواردی حتی دور از دسترس هستند.

اگر می خواهید نسبت به خرید کوادکوپتر اقدام کنید می توانید این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که آیا قابلیت بازگشت به خانه برای شما ضروری است یا خیر ؟!؟
انتخاب با شماست .

دیدگاه‌ها 10

*
*

  علیرضا پاسخ

  سلام.دکمه بازگشت به خانه رو چه موقع بزنیم؟قبل پرواز؟موقع پرواز؟لطفا بیشتر راهنمایی کنید.ممنون

   مدیریت مجموعه پاسخ

   سلام ، وقت بخیر
   دکمه بازگشت به خانه زمانی استفاده می شود که شما می خواهید پرندتان به محل تیکاف بازگردد . پس طبیعتا هر موقع که نیاز داشتید از آن استفاده می کنید .
   پایدار و پیروز باشید

  مهدی پاسخ

  سلام خسته نباشید من هر وقت دکمه بازگشت به خانه رو میزنم کواد به جای اینکه به طرف کنترل بیاد به سمت های دیگه میره تا گم میشه،لطفا راهنمایی کنید،ممنون

   مدیریت مجموعه پاسخ

   سلام ، وقت بخیر
   اگر بازگشت به خانه کوادکوپتر شما قطب نمایی هست بهتر بگیم اصلا بازگشت به خانه ندارد و کاربردی نخواهد بود .
   موفق باشید

  Ariii پاسخ

  سلام كوادكوپتر مدت شارژو پروازش رو ميگين من ٢٠ديقه شارژ ميكنم ١٠ ديقه پرواز ميكنه ديروز خريدم

   مدیریت مجموعه پاسخ

   سلام، وقت بخیر
   تمامی محصولات سایما مدت زمان پروازی بین 8 تا 10 دقیقه ای را دارند .
   پایدارو پیروز باشید

  مجید پاسخ

  سلام ..کواد من در فاصله ۵۰متریم داخل نیزار افتاد و گم شد ..چطوری میشه محل دقیقشو پیدا کنم ..با تشکر..

   مدیریت مجموعه پاسخ

   سلام
   تنها راه کار جست و جوی فیزیکی در محل می باشد .
   پایدار و پیروز باشید

  amir پاسخ

  سلام خسته نباشین من یک سوال دارم
  من چن وقت پیش یک کواد wltoys خریداری کردم
  و اون رو به ارتفاع ۳ متر یا کمتر بالا بردم اما موقع پایین اوردن کنترل من کار نمیکرد طوری که انگار اصلا کنترل برای اون کواد نیست
  و بعد یکی دو ثانیه موتور های کواد کار کردو به سمت بالا رفت تا جایی که تو آسمون معلوم نباشه و سیگنال دوربین هم از بین رفت. موقع اتفاق افتادن هیچ دکمه ای نزدم و فاصله ام با کواد هم کم بود.
  میدونم برند کوادم فرق داره اما اگ دلیلی وجود داره برای این مشکل ممنون میشم راهنمایی کنین

   مدیریت مجموعه پاسخ

   سلام ، وقت بخیر
   یقینا محصولی که خریداری کردید اصلی نبوده و دارای مشکل بوده چون دستگاه های WL Toys جز بهترین برند هاست .
   موفق باشید

پشتیبانی آنلاین