روش های جداسازی کوادکوپتر از درخت

روش های جداسازی کوادکوپتر از درخت

روش های جداسازی کوادکوپتر از درخت

تصور کنید شما کوادکوپتر رویایی خود را تهیه کرده اید و قصد دارید برای اولین بار آن را به پرواز در آورید . در چنین موقعیت هایی صرف نظر از اینکه شما خلبانی ماهر هستید یا برای اولین بار پرواز کردن با کوادکوپتر را تجربه می کنید ، به دلیل آشنا نبودن با تمام قابلیت های کنترلی جدید ممکن است دچار حوادثی نظیر تصادف شوید ، به خصوص اگر موانع متعدد در مسیر حرکت شما وجود داشته باشند .

یکی از حوادث رایج در هنگام پرواز با هلی شات برخورد با درخت های موجود در محیط است که در بسیاری از موارد به گیر کردن و معلق ماندن دستگاه منتهی می شود . ما در مقاله روش های جداسازی کوادکوپتر از درخت قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ترفند هایی را به شما نشان دهیم تا با استفاده از آن ها بتوانید کوادکوپتر خود را به سلامت از درخت جدا کنید و پرواز را از سر بگیرید . بنابراین اگر چنین سناریویی برای شما اتفاق افتاد ، به هیچ وجه ترس و اضطراب را به خود راه ندهید و به نکاتی را که در ادامه این مطلب می خوانید مراجعه نمایید .

روش های خلاص کردن کوادکوپتر از شاخه های درخت

1- از درخت بالا بروید

اگر امکان بالا رفتن از درخت وجود داشته باشد و شما بتوانید با حفظ ایمنی کامل خود را به کوادکوپتر برسانید ، در این صورت بالا رفتن از درخت اولین و بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود . در این روش شما به هیچ نوع تجهیزات خاصی نیاز ندارید و تنها در عرض چند دقیقه می توانید کوادکوپتر خود را نجات دهید .

اگر افراد دیگری همراه شما هستند ، از کمک و راهنمایی های احتمالی آن ها چشم پوشی نکنید . نکته بسیار مهم دیگر این است که قبل از بالا رفتن محل دقیق کوادکوپتر و مسیر حرکت خود را مشخص کنید تا در ادامه سرگردان نشوید .

اما متاسفانه سناریو های دیگری نیز وجود دارند که در آن ها بالا رفتن از راهکاری مناسب یا حداقل ایمن نیست .  گاهی اوقات ارتفاع پرواز کوادکوپتر به قدری بلند است که ممکن است در شاخه های بالایی و نازک درخت به دام بیفتد . در چنین مواقعی بالا رفتن از درخت تقریبا غیر ممکن است ، چرا که شاخه های نازک نمی توانند وزن سنگین را تحمل کنند و شکستن آن ها باعث آسیب رسیدن به شما می شود .
بنابراین اگر حتی درصدی شک دارید ، توصیه می کنیم از اقداماتی که ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازند صرف نظر کنید . فراموش نکنید که همیشه راه حل های دیگری نیز وجود دارد .

2- از نخ و قلاب مخصوص ماهیگیری استفاده کنید

در این روش ابتدا باید یک قلاب با استحکام کافی پیدا کنید و آن را به یک سر نخ وصل کنید . حالا می توانید قلاب را به سمت شاخه های بالاتر از محل گیر افتادن کوادکوپتر پرتاب کنید تا آویزان شود .
در این وضعیت معمولا وزن قلاب نخ را به سمت پایین می کشد تا به کوادکوپتر نزدیک شود . اما اگر قلاب از وزن کافی برخوردار نبود ، می توانید وزنه ای را به همراه قالب به یک سر نخ ببندید و این عملیات را دوباره اجرا کنید .
زمانی که قلاب به کوادکوپتر رسید سعی کنید آن را به قسمتی از بدنه بچسبانید و با دقت نخ را بکشید تا کوادکوپتر آزاد شود . در ادامه نیز با آزاد کردن مقدار بیشتری از نخ کوادکوپتر را به سطح زمین بازگردانید .

3- از بالابر های مخصوص استفاده کنید

راه حل بعدی شما این است که بدون فعالیت فیزیکی خاصی به ارتفاع هم سطح با کوادکوپتر گیر افتاده برسید . به این منظور می توانید از افرادی که دارای جرثقیل یا بالابر های هیدرولیکی هستند کمک بگیرید و با استفاده از تجهیزات ایمن آن ها خود را به کوادکوپتر برسانید . به این ترتیب در عرض تنها چند ثانیه و بدون زحمت اضافی می توانید دوباره کوادکوپتر را به دست آورید و آن را برای ادامه پرواز آماده کنید .

اما در صورتی که چنین تجهیزاتی را در اختیار ندارید و افرادی که صاحب آن ها هستند را نمی شناسید ، بهتر است از همان نردبان های سنتی استفاده کنید .

4- استفاده از نردبان

نردبان معمولا در هر خانه ای وجود دارد . اما اگر شما نردبان ندارید ، می توانید از دوست و همسایه قرض بگیرید . بالا رفتن از نردبان در مقایسه با بالا رفتن از درخت ایمن تر است ، اما با این حال شما باید از فرد دیگری درخواست کنید تا نردبان را نگه دارد و مراقب شما باشد .

متاسفانه در این روش نیز ممکن است ارتفاع درخت بلندتر از ارتفاع نردبان باشد و یا تعداد زیاد شاخ و برگ در کار شما اختلال ایجاد کند. با توجه به اینکه استفاده از نردبان تنها راهکار پیش روی شما نیست ، بنابراین اگر این وسیله نتوانست مشکل شما را حل کند خونسردی خود را حفظ کنید و به روش های بعدی مراجعه نمایید .

5- روش پرتاب کردن را امتحان کنید

اگر به هر دلیلی امکان دسترسی شما به کوادکوپتر وجود ندارد، باید ابزاری را به کار ببرید که بتواند کوادکوپتر را تکان دهد . به عبارت دیگر شما باید پرتاب اشیاء مناسب را امتحان کنید تا کوادکوپتر آزاد شود به سمت پایین حرکت کند .
با توجه به اینکه اشیاء پرتاب شده قرار است مستقیما با بدنه کوادکوپتر تماس داشته باشند ، بنابراین بهتر است در انتخاب آن ها دقت کنید و گزینه هایی که باعث آسیب رساندن به پهباد می شوند را کنار بگذارید .
به طور کلی بهتر است اشیاء نرم و گرد نظیر توپ های بادی را برای انجام این ماموریت به کار بگیرید . نکته بسیار مهم دیگر این است که پس از پرتاب حتما از مسیر سقوط احتمالی کوادکوپتر دور شوید ، چرا که پروانه ها و سایر نقاط تیز موجود روی بدنه آن می توانند باعث بروز صدمات جسمانی شوند . در عوض می توانید اطراف درخت را با پارچه های نرم یا حوله بپوشانید تا پس از برخورد کوادکوپتر به زمین مشکلات جدی برای آن به وجود نیاید .

6- استفاده از لوله های فایبرگلاس

استفاده از لوله های فایبرگلاس با طول کافی و تکان دادن کوادکوپتر یکی دیگر از روش هایی است که می توانید در پیش بگیرید . جالب است بدانید این لوله ها در مواقعی که ارتفاع نردبان کافی نیست نیز مورد استفاده قرار می گیرند . نکته مهم در هنگام استفاده از لوله فایبرگلاس و نردبان به صورت همزمان این است که تعادل خود را حفظ کنید و از فرد همراه خود بخواهید نردبان را ثابت نگه دارد .

7- با آتش نشانی تماس بگیرید

تماس گرفتن با مامورین آتش نشان گزینه ای است که باید در صورت نا امید شدن از سایر روش ها به آن مراجعه شود . به عبارت دیگر تنها در صورتی که تمام روش ها را امتحان کردید و به نتیجه ای نرسیدید ، می توانید با آتش نشانی تماس بگیرید .
علاوه بر آن ممکن است کوادکوپتر شما در پارک های عمومی یا املاک شخصی دیگران به دام افتاده باشد و شما به نردبان یا سایر تجهیزات لازم دسترسی نداشته باشید . در موقعیت های این چنینی نیز می توانید وظیفه نجات کوادکوپتر را به مامورین آتش نشان بسپارید .

8- کوادکوپتر را فراموش کنید

گاهی اوقات ممکن است هیچ راه حل مناسبی وجود نداشته باشد و هیچ کدام از روش های ذکر شده در مقاله روش های جداسازی کوادکوپتر از درخت نتوانند مشکل شما را حل کنند .
در چنین مواقعی شما باید واقع گرا باشید و ارزش مدت زمانی که قرار است به عملیات نجات کوادکوپتر اختصاص داده شود را محاسبه کنید . اگر قیمت و ارزش کوادکوپتر شما کمتر از این مدت زمان است ، راه حل منطقی این است که از خسارت های بیشتر جلوگیری کنید و کوادکوپتر را فراموش نمایید .

سخن پایانی

علاوه بر تمام روش های ذکر شده ، شما می توانید گزینه صبر کردن را نیز امتحان کنید و اجازه دهید وزش باد یا وقوع طوفان کوادکوپتر شما را به زمین انتقال دهد . در درجه اول امیدواریم کوادکوپتر شما هیچگاه دچار حادثه نشود ، اما با این حال اگر در چنین موقعیت های دشواری قرار گرفتید ، به شما اطمینان می دهیم روش های بالا می توانند به شما کمک کنند تا کوادکوپتر را نجات دهید و در کمترین زمان ممکن پرواز را از سر بگیرید .

شما کاربران گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ راهنمایی های لازم با کارشناسان نمایندگی کوادکوپتر سایما تماس بگیرید .

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین