دوربین گوپرو چیست ؟

دوربین گوپرو چیست ؟

دوربین گوپرو چیست ؟

امروزه تکنولوژی و فناوری های جدید با سرعت باور نکردنی در حال پیشرفت هستند و در بعضی موارد حتی به شما اجازه نمی دهند تا خود را پا به پای آن ها به روز نگه دارید. به عنوان مثال می توانید بازار دوربین های ورزشی یا همان اکشن کمرا های معروف را در نظر بگیرید.
کمی بیشتر از یک دهه قبل هیچ دستگاهی تحت عنوان دوربین ورزشی وجود نداشت و انتظار نمی رفت در آینده نیز چنین دستگاهی معرفی شود. اما در حال حاضر بازار دوربین های ورزشی نظیر دوربین گوپرو یکی از رقابتی ترین و همچنین سودآور ترین بیزینس ها در میان تمام صنایع به حساب می آید.

همانطور که می دانید امروزه انواع و اقسام دوربین های ورزشی از برند های مختلف در بازار وجود دارند و مورد استفاده کاربران گوناگون قرار می گیرند. اما با این حال زمانی که سخن از دوربین های ورزشی به میان می آید، تنها یک برند به نام گوپرو (GoPro) وجود دارد که نام آن مترادف با دوربین های ورزشی است.

دوربین های گوپرو در مدت زمانی فوق العاده کوتاه توانسته اند به جایگاهی بلند در میان دوربین های ورزشی دست پیدا کنند و به عنوان محصولاتی بی رقیب شناخته می شوند. نکته جالب در مورد دوربین های GoPro این است که همواره در حال پیشرفت هستند و هیچ فرصتی را برای جلب رضایت مشتریان از دست نمی دهند.
به عنوان مثال درست زمانی که شما تصور می کنید طراحان این دوربین ایده جدیدی برای اضافه کردن به آن ندارند، مدل جدیدتری معرفی می شود و امکانات به روز آن در مقایسه با مدل های قبلی شما را به وجد می آورد.

ما در مقاله دوربین گوپرو چیست ؟ قصد داریم امکانات و قابلیت های متنوع دوربین های گوپرو را به شما معرفی کنیم و سیر تکاملی این نوع دوربین ها را در یک دهه گذشته بررسی نماییم. اما قبل از آن بهتر است به طور مختصر به معرفی دوربین های ورزشی (Action Camera) بپردازیم و شما را با این نوع دستگاه های کاربردی آشنا نماییم.

دوربین ورزشی چیست؟

دوربین های ورزشی به زبان ساده دوربین های خاصی هستند که به منظور ثبت برداشت هایی از حرکات فیزیکی و مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که می دانید دوربین های ساده و همچنین دوربین های تعبیه شده در تلفن های هوشمند در هنگام فیلم برداری از حرکات فیزیکی سریع عملکرد نامطلوبی دارند، کاملا بی فایده هستند، و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم در بعضی موارد حتی ممکن است خطرات جدی به دنبال داشته باشند.
به همین دلیل در چنین موقعیت هایی دوربین های ورزشی در اولویت قرار می گیرند تا با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارند در تهیه برداشت هایی عالی و بدون نقص به شما کمک کنند.
این نوع دوربین های اکثرا در رویداد های ورزشی و به منظور تهیه کلیپ های هیجان انگیز مورد استفاده قرار می گیرند، و در بسیاری از موارد حتی روی سیستم های پروازی و مولتی روتور ها نصب می شوند. با این وجود کاربران معمولی نیز می توانند چنین سیستم هایی را تهیه کنند و از امکانات متنوع آن ها بهره مند شوند.

همانطور که در ابتدای مقاله دوربین گوپرو چیست ؟ اشاره کردیم، دوربین های گوپرو پادشاه مطلق تمام دوربین های ورزشی به حساب می آیند. این نوع دوربین ها کاملا ضد آب هستند، تصاویر و ویدیو ها را با کیفیت فول اچ دی ذخیره می کنند، و با توجه به ضد ضربه بودن در طول فیلم برداری می توانند سقوط از ارتفاع، ضربه های ناگهانی و سایر حوادث مشابه را پشت سر بگذارند.
به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران در طول رقابت و تحرک این دوربین ها را به خود متصل می کنند تا لحظات ناب ورزشی را در اختیار بینندگان قرار دهند. جالب است بدانید دوربین های گوپرو در ابعاد کوچکی طراحی شده اند و به راحتی روی بدن ورزشکاران سوار می شوند. علاوه بر آن ابعاد کوچک و وزن سبک این دوربین ها را به گزینه هایی ایده آل جهت نصب روی کواد کوپتر و پهباد های مخصوص فیلم برداری تبدیل کرده است.

سیر تکاملی دوربین های گوپرو

دوربین های گوپرو در سال 2002 میلادی توسط شخصی به نام نیک وودمن طراحی شدند. ایده اولیه او طراحی مچ بند هایی بود تا با استفاده از آن ها بتواند دوربین را به مچ ورزشکاران موج سوار متصل کند و در طول موج سواری برداشت هایی منحصر به فرد را به ثبت برساند.
اولین مدل های این مچ بند طی آزمایشی در سواحل استرالیا و اندونزی مورد ارزیابی قرار گرفتند و نتیجه قابل قبولی داشتند. در سال 2004 نیز اولین دوربین گوپرو با الگوبرداری از همین مچ بند ها طراحی و با نام 35mm Hero معرفی شد.

در سال 2006 دوربین گوپرو رسما وارد دنیای دیجیتال شد و اولین مدل دیجیتال با نام Digital Hero را بدون امکان ضبط صدا به همگان معرفی کرد. یک سال بعد مدل Hero 3 معرفی شد که در مجموع کیفیت تصویری بهتری را در اختیار کابران قرار می داد و امکان ضبط صدا در طول فیلم برداری در آن فراهم شده بود. پس از آن نیز با گسترش محبوبیت تصاویر HD مدل Digital Hero 5 مجهز به لنز عریض به نمایش در آمد تا به این ترتیب سال 2010 سکوی پرتابی برای دوربین های گوپرو باشد. سرانجام در سال 2011 مدل HD Hero 2 و یک سال بعد از آن مدل کوچک تر و سبک تر Hero 3 و در ادامه Hero 4 معرفی شد.

شما کاربران گرامی می توانید در هنگام خرید کوادکوپتر از یک دوربین ورزشی با کیفیت نیز برای دستگاهتان بهره ببرید .

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین