آموزش پرواز با کوادکوپتر در فضای بسته

آموزش پرواز با کوادکوپتر در فضای بسته

آموزش پرواز با کوادکوپتر در فضای بسته

پرواز کردن با کوادکوپتر ها همواره ایده ای جالب و سرگرم کننده برای گذراندن اوقات فراغت است ، اما گاهی اوقات شما نمی توانید این کار را در محیط های باز انجام دهید .
بعضی روز ها ممکن است هوا بیش از حد گرم و یا بیش از حد سرد باشد . همچنین احتمال دارد وزش باد یا بارش باران شما را در خانه نگه دارد . در مواردی نیز حتی ممکن است محیطی مناسب برای پرواز با کوادکوپتر در محل زندگی شما وجود نداشته باشد .
در چنین موقعیت هایی اجرای پرواز در فضای بسته یکی از گزینه های پیش روی شماست که حتما باید با رعایت احتیاط کامل انجام شود تا علاوه بر سرگرم شدن ، ایمنی شما و سایر اعضای خانواده با خطر روبرو نشود .

ما در مقاله آموزش پرواز با کوادکوپتر در فضای بسته قصد داریم 12 نکته مهم را برای شما بیان کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید پرواز هایی کاملا ایمن و موفقیت آمیز در فضای بسته داشته باشید . رعایت هر کدام از این نکات باعث کاهش احتمال تصادف می شوند و به شما اجازه می دهند تجربه ای لذت بخش از پرواز با کوادکوپتر های بدون دوربین داشته باشید .

در هنگام پرواز با کوادکوپتر در فضای بسته باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم ؟

1. در انتخاب مدل کوادکوپتر دقت کنید

ابعاد بدنه کوادکوپتر یکی از عوامل بسیار مهمی است که بر اجرای پرواز در محیط های بسته تاثیر می گذارد . به عنوان مثال کوادکوپتر های سری فانتوم یا مدل های مجهز به سیستم دید اول شخص (FPV) برای پرواز در فضای بسته بیش از حد بزرگ هستند ، مگر اینکه بخواهید آن ها را داخل انبار یا سایر ساختمان های بزرگ به پرواز در آورید .
اما اگر قصد دارید پرواز با کوادکوپتر را داخل اتاق های کوچک منزل تجربه کنید ، بهتر است از مینی کوادکوپتر ها و یا حتی میکرو کوادکوپتر های استفاده کنید .

2. تنظیمات کوادکوپتر خود را ریست کنید

بعضی از مدل ها می توانند شرایط و تنظیمات پرواز های قبلی را ذخیره کنند . بنابراین اگر شما آخرین بار از کوادکوپتر در محیط باز و هنگام وزش باد استفاده کرده باشید ، کوادکوپتر ممکن است همان تنظیمات را دوباره مورد استفاده قرار دهد و پرواز در فضای بسته به سختی صورت پذیرد . به همین دلیل توصیه می شود قبل از شروع پرواز با استفاده از دکمه reset تنظیمات کوادکوپتر را ریست کنید . لازم به ذکر است که شما می توانید به دفترچه راهنمای همراه پهباد مراجعه کنید تا از نحوه صحیح بازنشانی تنظیمات آگاه شوید .

3. کنترل های پرواز کوادکوپتر خود را تنظیم کنید

بعضی از پهباد ها دارای پیکربندی و تنظیمات خاص پرواز در فضای بسته هستند . اما اگر کوادکوپتر شما از چنین قابلیتی برخوردار نیست ، توصیه می کنیم قبل از شروع پرواز داخل خانه میزان حساسیت کنترل را به صورت دستی کاهش دهید . این کار باعث می شود کوادکوپتر در هنگام نزدیک شدن به اشیاء و گوشه های اتاق قدرت مانور بهتری داشته باشد و احتمال بروز حوادث کاهش یابد .

4. زیر و بم کوادکوپتر خود را بشناسید

سعی کنید با زیر و بم کوادکوپتر خود آشنا شوید و از نحوه عملکرد آن تحت شرایط گوناگون آگاه باشید . به عنوان مثال آیا کوادکوپتر شما ارتفاع را با استفاده از فشار سنج تعیین می کند یا به سیستم سونار (sonar) مجهز است ؟ آیا در هنگام حرکت به سمت مشخصی گرایش دارد ؟ آیا شما هنگام استفاده از دستگاه کنترل از راه دور احساس راحتی می کنید و می توانید از تمام امکانات و قابلیت های آن کمک بگیرید ؟ به طور کلی اعتماد به نفس و برخورداری از مهارت های لازم در هدایت یک مدل خاص از کوادکوپتر ها در هنگام اجرای پرواز داخل اتاق بسیار مهم و تاثیرگذار است .

5. بخش های یدکی کوادکوپتر را تهیه کنید

زمانی که کوادکوپتر ها را در فضای بسته به پرواز در می آورید ، احتمال بروز حوادث و آسیب رسیدن به بدنه آن ها بسیار زیاد است . حتی کوچکترین ضربات و شکستگی ها می توانند عملکرد کوادکوپتر شما را تحت تاثیر قرار دهند و آن را از کنترل شما خارج کنند . بنابراین بهتر است همیشه قطعات یدکی کوادکوپتر (به خصوص ملخ ها) را از قبل آماده داشته باشید و در صورت نیاز آن ها را به کار ببرید .

6. گارد های محافظ ملخ را نصب کنید

در صورتی که امکان دارد ، با استفاده از گارد های محافظ مخصوص ملخ های کوادکوپتر را بپوشانید . این محافظ ها در راستای دو هدف مورد استفاده واقع می شوند : اول اینکه از برخورد ملخ ها با شما و بروز صدمات جسمانی جلوگیری کنند ، و دوم اینکه مانع از شکستن ملخ ها در هنگام بروز تصادف شوند .

7. مبلمان و سایر اثاثیه منزل را جابجا کنید

برخورد کوادکوپتر با اثاثیه منزل شما ممکن است به آن ها آسیبی نرساند ، اما قطعا این وسایل فضای لازم برای اجرای پرواز موفقیت آمیز را محدود می کنند . علاوه بر آن بعضی از اشیاء حساس تر همچون گلدان های شیشه ای ممکن است در برخورد با کوادکوپتر سقوط کنند و ضمن آسیب زدن به سایر وسایل ، خرده های شیشه را روی زمین بر جای بگذارند . به همین دلیل شاید بهتر باشد قبل از شروع پرواز اثاثیه موجود در اتاق را به طور مختصر جابجا کنید و مطمئن شوید وسایل شکستنی در مسیر پرواز کوادکوپتر وجود نداشته باشد .

8. حیوانات خانگی را از اتاق خارج کنید

اگر تا به حال حیوان خانگی داشته اید ، به خوبی می دانید که این حیوانات دوست داشتنی به طور ذاتی کنجکاو هستند . به همین دلیل بسیاری از کاربران سعی می کنند با استفاده از میکرو کوادکوپتر ها به اذیت کردن گربه یا سایر حیوانات موجود در منزل خود بپردازند و غرایز آن ها را تحریک کنند . اگر شما هم چنین تصمیمی گرفته اید ، توصیه می کنیم از روش قدیمی لیزر و انداختن نقطه روی دیوار استفاده کنید . در غیر این صورت ممکن است کوادکوپتر به حیوان خانگی شما و یا حیوان خانگی شما به کوادکوپتر آسیب برساند . به شما اطمینان می دهیم در هر دو صورت عاقبت خوشی در انتظار شما نخواهد بود .

9. به منظور احتیاط هر چه بیشتر از عینک های مخصوص استفاده کنید (به خصوص برای کودکان)

این نکته ممکن است بیش از حد محتاطانه به نظر برسد ، اما متاسفانه باید به شما بگوییم که حوادثی زیادی گزارش شده اند که در آن ها کوادکوپتر باعث به وجود آمدن صدمات جدی برای چشم کاربران شده است .
بنابراین توصیه می کنیم در طول پرواز داخل فضای بسته و به خصوص زمانی که کودکان در محل حضور دارند غفلت نکنید و با استفاده از عینک های محافظ احتمال بروز حوادث ناگوار را جدی بگیرید .

10. از نزدیک شدن به سقف ، کف و دیوار ها خودداری کنید

علی رغم آنچه که تصور می کنید ، این نکته فقط در محافظت از رنگ و گچ دیوار ها و کوادکوپتر خلاصه نمی شود . احتمالا می دانید که به پرواز در آمدن کوادکوپتر ها کاملا به جریان هوا وابسته است. بنابراین اگر کوادکوپتر شما نتواند هوای کافی را به سمت بالا ، پایین یا طرفین هدایت کند ، تعادل خود را از دست می دهد .
با این تعاریف زمانی که کوادکوپتر بیش از حد به سطح زمین نزدیک می شود جریان هوا با شدت فوق العاده زیادی به طرفین گرایش پیدا می کند . همچنین در صورتی که نزدیک به سقف پرواز کنید ، کوادکوپتر فضایی برای انتقال جریان هوا به سمت بالا ندارد و نمی تواند .

11. اجازه گرفتن را فراموش نکنید

اگر شما صاحب خانه نیستید و یا سن و سال شما به اندازه ای نیست که بتوانید چنین تصمیماتی را اتخاذ کنید ، حتما قبل از شروع پرواز از صاحب خانه یا والدین خود اجازه بگیرید . مطمئن باشید ضرب المثل قدیمی “معذرت خواهی بهتر از اجازه گرفتن است” در مورد پرواز با کوادکوپتر در فضای بسته صدق نمی کند .

12. از وجود جعبه کمک های اولیه و تلفن در اتاق اطمینان حاصل کنید و در نهایت با آتش نشانی تماس بگیرید 🙂

این نکته در میان تمام خلبانان هلی شات با هر سن و هر سطحی از مهارت و تجربه مشترک است . زمانی که قصد دارید شیء دارای پروانه های متحرک را در فضایی بسته به پرواز در آورید ، بهتر است چند دقیقه را به مشخص کردن مکان جعبه کمک های اولیه و تلفن اختصاص دهید تا در مواقع اورژانسی بتوانید با سرعت عمل بالا واکنش نشان دهید . مطمئن باشید تحت هر شرایطی ایمن بودن بهتر از متاسف بودن است .

سخن پایانی

به شما اطمینان می دهیم با رعایت این 12 نکته نه تنها از خود و سایر افراد حاضر در محل محافظت خواهید کرد ، بلکه مانع از آسیب دیدن محیط و اشیاء موجود در آن خواهید شد .
علاوه بر آن استفاده از کوادکوپتر هایی که از قبل آماده شده اند و پرواز کردن در محیط هایی که نکات ایمنی در آن رعایت شده است می تواند به رقم خوردن تجربه هایی به مراتب لذت بخش تر منجر شود و مهارت های شما را به بهترین نحو ممکن افزایش دهد .

نتیجه گیری : توجه بفرمایید حتی المقدور از کوادکوپتر ها در فضای بسته استفاده نکنید 🙂

شما کاربران گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی کوادکوپتر سایما تماس حاصل فرمایید .

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین