آموزش مقدماتی پرواز با کوادکوپتر 2

آموزش مقدماتی پرواز با کوادکوپتر 2

آموزش مقدماتی پرواز با کوادکوپتر – بخش دوم

در قسمت قبل مباحثی پیرامون اهمیت یادگیری پرواز با کواد کوپتر ها را بیان کردیم و پیش نیاز های لازم جهت شروع فرایند آموزش را با شما در میان گذاشتیم. اما در این قسمت قصد داریم نگاهی عمیق تر داشته باشیم و آموزش پرواز با کوادکوپتر را گام به گام در اختیار شما قرار دهیم.

قبل از شروع پرواز، باید نگرش مناسب در مورد پرواز با پهباد هایی نظیر کوادکوپتر را در ذهن خود شکل دهید. همیشه به یاد داشته باشید که هم کوادکوپتر های دوربین دار و هم کوادکوپتر های بدون دوربین می توانند به مردم یا اموال آن ها صدمه بزنند، بنابراین بسیار مهم است که ملاحظات امنیتی را در اولویت قرار دهید. این نوع طرز فکر همچنین می تواند ایمنی شما و کوادکوپتر شما را تضمین کند.

در ادامه روش هایی برای آموزش پرواز با کوادکوپتر ذکر شده است. توصیه ما به شما این است که هر مرحله را به صورت مجزا پشت سر بگذارید و تا زمانی که در آن به مهارت های کافی دست پیدا نکرده اید، وارد مراحل بعد نشوید. خرید کوادکوپتر پایان همه چیز نیست بلکه شروع یادگیری ، تعهد و آموزش است .

آموزش گام به گام پرواز با کوادکوپتر

مرحله اول:
پرواز شناور ساده

هدف از اجرای این مرحله این است که پرواز را شروع کنید و کوادکوپتر را در ارتفاع چند سانتی متری ثابت نگه دارید. برای این کار کافیست از فرمان های موجود روی دستگاه کنترل از راه دور کمک بگیرید و برای حفظ تعادل کوادکوپتر را کمی به سمت جلو، عقب، چپ یا راست حرکت دهید.
بلافاصله پس از شروع پرواز فرمان throttle را طوری تنظیم کنید که کوادکوپتر در ارتفاع چند سانتی متری از سطح زمین قرار بگیرد. در این وضعیت کوادکوپتر کنترلی با توجه به اثر زمین (Ground Effect) حرکت های بی اراده ای خواهد داشت.
در این لحظه شما با رفتار کوادکوپتر خود آشنا می شوید و واکنش آن را نسبت به فرمان های کنترلی درک می کنید. زمانی که توانستید بدون نگاه کردن به کنترلر از فرمان های موجود روی آن به خوبی استفاده کنید، و کوادکوپتر را در فاصله ای کم نسبت به محل شروع پرواز ثابت نگه دارید، همه چیز آماده است تا وارد مرحله دوم شوید.

مرحله دوم:
پرواز شناور پیشرفته

حالا می توانید ارتفاع کوادکوپتر در حال اجرای پرواز شناور را کمی افزایش دهید و آن را تا زانوی خود بالا بیاورید. در این حالت باید با استفاده از فرمان roll و اجرای حرکت های ظریف به سمت چپ و راست تعادل کوادکوپتر را حفظ کنید و اجازه ندهید از محدوده چند سانتی متری خارج شود.
لازم به ذکر است که در این مرحله برای نگه داشتن کوادکوپتر در مرکز محدوده باید از فرمان throttle نیز کمک بگیرید و آن را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

مرحله سوم:
اجرای حرکت در طول پرواز شناور

در مراحل قبلی سعی بر این بود که کوادکوپتر را در وضعیتی ثابت نگه دارید، اما حالا باید حرکت دادن کوادکوپتر را تمرین کنید. به این منظور می توانید از فرمان سمت راست کنترلر کمک بگیرید و کوادکوپتر بدون دوربین را به سمت چهار گوشه محدوده تعیین شده حرکت دهید.
توصیه می کنیم تمرین کردن را تا جایی ادامه دهید که بتوانید بدون نگاه کردن به دستگاه کنترل از راه دور حرکت های مد نظر خود را اجرا کنید. شما در طول این مرحله سطح واکنش پذیری کوادکوپتر خود را می شناسید و چابکی کوادکوپتر خود را کاملا درک می کنید.

مرحله چهارم:
چرخش و حرکت

تا قبل از این مرحله شما و کوادکوپتر در یک راستا قرار گرفته بودید، اما حالا باید از فرمان سمت چپ کمک بگیرید و زاویه کوادکوپتر را کمی به سمت چپ یا راست تغییر دهید. پس از تغییر زاویه نیز می توانید حرکت به سمت گوشه ها را این بار با روشی متفاوت تجربه کنید.
لازم به ذکر است که در این روش باید از هر دو فرمان موجود روی دستگاه کنترلر کمک بگیرید و پس از چرخش به میزان دلخواه، کوادکوپتر را با حرکت مستقیم به سمت گوشه های هدایت کنید.
به منظور درک بهتر چرخش ابتدا زاویه کوادکوپتر را 30 درجه تغییر دهید، و سپس همین حرکت را دوباره اجرا کنید. در طول تمرین نیز مطمئن شوید که چرخش را در هر دو جهت چپ و راست انجام می دهید. زمانی که بر این نوع حرکت مسلط شدید، می توانید به راحتی کوادکوپتر را به هر سمتی هدایت کنید.

مرحله پنجم:
پرواز در محیط های باز

به یک محیط بزرگ تر مانند حیاط منزل یا پارک بروید و با استفاده از چهار مانع یک محدوده مستطیل شکل تشکیل دهید. مطمئن شوید که در این محدوده هیچ مانع اضافی وجود ندارد و کوادکوپتر را روشن کنید.
پس از شروع پرواز ارتفاع کوادکوپتر را برابر با کمر خود تنظیم کنید و با اجرای حرکات کنترل شده آن را به سمت گوشه های این محدوده حرکت دهید. زمانی که به یک گوشه رسیدید، توقف کنید و اجازه دهید کوادکوپتر با اجرای پرواز شناور موقعیت خود را حفظ کند.
حالا کوادکوپتر را به میزان 90 درجه بچرخانید تا در مسیر گوشه دوم قرار گیرد و سپس به سمت آن گوشه حرکت کنید. همین فرایند را ادامه دهید تا یک بار کاملا محیط مربع را پشت سر بگذارید.
این تمرین را یک بار در جهت عقربه های ساعت، و بار دیگر برخلاف جهت عقربه های ساعت اجرا کنید. در طول حرکت نیز سرعت را بیش از حد افزایش ندهید، چرا که هدف از این تمرین کسب مهارت لازم برای اجرای حرکت های آهسته، با ثبات و کنترل شده است.

مرحله ششم:
حرکت هشتی (Figure Eight)

در این مرحله حسی همانند پرواز واقعی به شما القا می شود. زمانی که روی ضلع بزرگ تر مستطیل حرکت می کنید، مسیر خود را تغییر دهید و به میانه ضلع روبرویی بروید. زمانی که این حرکت را دو بار اجرا کنید، مسیری مانند شکل عدد هشت لاتین را پشت سر گذاشته اید.
این مسیر را نیز مانند تمرین قبلی در جهت عقربه های ساعت و بر خلاف جهت عقربه های ساعت دنبال کنید. زمانی که توانستید این تمرین را به راحتی پشت سر بگذارید، می توان گفت پرواز در تمام جهت های ممکن را یاد گرفته اید.
به عنوان پاداش نیز می توانید پرواز شناور در گوشه ها را کنار بگذارید و در طول حرکت چرخش هایی ملایم و روان را اجرا کنید.

مرحله هفتم:
چرخش و پرواز ساده

این مرحله کمی چالش بر انگیز است و ممکن است کاسه صبر شما را لبریز کند. اما با این حال بسیار مهم است که آن را با دقت پشت سر بگذارید و تکنیک های ارائه شده در آن را آموزش ببینید.
برای شروع دوباره به محیط کوچک تر بازگردید و کوادکوپتر را در ارتفاعی برابر با سطح زانوی خود به پرواز در آورید. در ادامه نیز آن را بچرخانید تا رو به سمت شما قرار گیرد. حالا سعی کنید کوادکوپتر را به سمت گوشه ها هدایت کنید. به این نکته دقت داشته باشید که در چنین وضعیتی تمام فرمان ها عملکردی معکوس خواهند داشت.

مرحله هشتم:
چرخش و پرواز پیشرفته

این مرحله تا حدودی مشابه مرحله قبل است، با این تفاوت که در طول اجرای آن با پیچیدگی های بیشتری روبرو خواهید شد. ابتدا فرمان مربوط به چرخش (yaw) را به یکی از طرفین حرکت داده و آن را نگه دارید تا کوادکوپتر چرخش را آغاز کند.
سپس فرمان را به صورت ناگهانی رها کنید تا کوادکوپتر متوقف شود و در جهتی متفاوت (به اصطلاح رندوم) قرار گیرد. حالا با استفاده از تمام آموزش ها، کوادکوپتر را به سمت گوشه ها حرکت دهید و در هر دو جهت عقربه های ساعت و بر خلاف عقربه های ساعت حرکت کنید.

نتیجه گیری

پس از یادگیری تمام مراحل بالا می توان گفت شما از مهارت کافی برای پرواز با کوادکوپتر های بدون دوربین کوچک برخوردار هستید و می توانید پرواز های واقعی را شروع کنید.
کافیست به محیطی باز بروید و پرواز کردن در شرایط واقعی را نیز تمرین کنید. فراموش نکنید که باید پهباد را نزدیک به خود نگه دارید تا بتوانید جهت آن یا به عبارت دیگر سر آن را تشخیص دهید.
برای شروع می توانید پرواز به شکل هشتی را در مسیر های طولانی تر به اجرا در آورید تا بتوانید به راحتی حرکت های بی اراده و نقص ها را کنترل کنید.

زمانی که احساس کردید پهباد های کوچک چیزی به شما آموزش نمی دهند، می توانید کوادکوپتر دوربین دار مناسب خود را تهیه کنید و از پرواز هایی حرفه ای لذت ببرید. همانطور که می دانید کوادکوپتر های پیشرفته تر به امکاناتی همچون سیستم GPS، سنسور حفظ ارتفاع خودکار، قابلیت بازگشت به خانه و سایر موارد مشابه مجهز شده اند، اما هر کدام از این سیستم ها ممکن است دچار نقص فنی شوند و کوادکوپتر را در وضعیتی بحرانی قرار دهند. در چنین شرایطی شما باید به مهارت های پروازی خود تکیه کنید و کوادکوپتر گران قیمت خود را با امنیت کامل به خانه بازگردانید.

زمانی که تمام مراحل بالا را با موفقیت به اتمام رساندید، می توانید با ایمنی کامل انواع کوادکوپتر ها را به پرواز در آورید. نمایندگی سایما نیز ورود شما را به جمع خلبانان زبده تبریک می گوید .

دیدگاه‌ها 0

*
*

پشتیبانی آنلاین